انواع ترموکوپل

در مورد ترموکوپل بیشتر بدانید

ترموکوپل یکی از پر مصرف ترین سنسورهای اندازه گیری دما محسوب میگردد . این سنسورهای ساده با استفاده از اتصال یک فلز و آلیاژ آن و با توجه به اثر سیبک تولید میشوند و با همین مکانیزم ساده قادر به اندازه گیری دما به راحتی در رنج وسیعی از زیر صفر تا حدود ۱۷۰۰ درجه میباشند . با توجه به پدیده سیبک اتصال هر دو فلز از نوع مختلف باعث ایجاد آن شده و تولید میلی ولتی متناسب با دمای اعمال شده میکند از این رو انواع مختلفی از تر مو کوپل میتوان تولید کرد در حالی که در استانداردهای متداول میتوان از انواع ۱۰ یا ۱۲ ترموکوپل یاد کرد که در مدلهای های مختلف و با اشکال گوناگون تولید میشود . با توجه به کاربرد ، محیط اندازه گیری دما ،رنج دما ، اندازه گیری دقیق از انواع ترموکوپلها میتوان به انواع زیر اشاره کرد :

 

ترموکوپل تیپ K

ترموکوپلهای نوع K از سیم فلزی Ni-Cr (به نام تجاری کرومل Chromel) و Ni-Al (به نام تجاری آلومل Alumel) ساخته می شود.این نوع ارزان قیمت است و یکی از پرکاربردترین ترموکوپلها می باشد. رنج عملکرد دمایی آن بین −۲۰۰ °C و +۱۳۵۰ °C و حساسیت آن تقریبا ۴۱  µV/°C است و معمولا در دماهای بالا مورد استفاده قرار می گیرد. ترمو کو پل نوع K بخاطر استفاده از مس خاصیت ضد اکسیداسیون دارد لذا در کوره ها که اکسیداسیون رخ می دهد مناسب تر می باشد

ترموکوپل تیپ K

شکل مدار ترموکوپل

 ترموکوپل تیپ J

این ترموکوپلها از فلز آهن Fe و آلیژهای مس – نیکل Cu-Niساخته می شود. رنج دمایی این ترمو کوپل بین −۱۸۰ °C و +۷۵۰ °C است. به دلیل احتمال اکسید شدن آهن این ترمو کوپل ، در صنایع قالب ریزی پلاستیک استفاده می شود. حساسیت ترمو کوپل نوع J ، به اندازه ی ۵۵ µV/°Cاست و برای طرح های جدید توصیه می شود. در ترمو کوپل نوع J به علت وجود آهن در مکانهایی که امکان اکسیداسیون وجود دارد استفاده نمی شود

ترموکوپل تیپ J

 

ترموکوپل تیپ E

ترموکوپلهای نوع E با استفاده از فلزات Ni-Cr (کرومل) و Cu-Ni (کنستانتان Constantan) ساخته می شود. محدوده ی عملکرد دمایی آن ، بین −۴۰ °C و +۹۰۰ °C است. این ترمو کوپل با ۶۸ µV/°C بیشترین حساسیت را دارد و می توان از آن در کاربردهای خلاء و مواردی که حسگر در آن حفاظت نشده است ، استفاده کرد.

ترموکوپل تیپ E

 

 ترموکوپل تیپ T

ترموکوپلهای نوع T از مس Cu و آلیاژ نیکل – مس Cu-Ni (کنستانتان Constantan) ساخته می شود. محدوده ی عملکرد دمایی این نوع ترمو کوپل ، بین −۲۵۰ °C و +۴۰۰ °C است. این ترمو کوپل نسبتا ارزان و برای کاربردهای با دمای پایین مناسب است و در برابر رطوبت مقاومت خوبی دارد. حساسیت این ترمو کوپل ، ۴۶ µV/°C است.ترمو کوپل نوع T در صنعت به دلیل اینکه نسبت به تمام انواع ترمو کوپل خطیتر است و رنج درجه حرارت مناسبی دارد و همچنین از حساسیت خوبی برخوردار است در صنعت بیشتر مورد استفاده میگیرد

ترموکوپل تیپ T

 

 

 ترموکوپل تیپ N

ترموکوپلهای نوع N از فلزهای Ni-Cr-Si (به نام تجاری نیکروسیل) و Ni-Si-Mg (به نام تجاری نیسیل Nisil) ساخته می شود. محدوده دمائی آن بین−۲۷۰ °C و +۱۳۰۰ °C است. حساسیت این ترمو کوپل ، به اندازۀ ۳۰ µV/°C است و معمولا در دماهای بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

ترموکوپل تیپ N

 

(PLATINUM/13% RHODIU-PLATINUM ) ترموکوپل تیپ R

(PLATINUM-PLATINUM /10%RHODIUM ) ترموکوپل تیپ S

( PLATINUM/30% RHODIUM-PLATINUM/6% RHODIUM) ترموکوپل تایپ B

ترموکوپلهای نوع B ، ترمو کوپل نوع S و ترمو کوپل نوع R که با استفاده از Pt-Rh (پلاتین – رادیوم) با ترکیبات مختلف ساخته می شود.قیمت آنها بالا و حساسیت آن بسیار کم و در حدود ۱۰ µV/°C و محدوده دمایی آن تقریبا +۰ °C و +۱۷۵۰ °Cاست. انواع این ترمو کوپل ها در اندازه گیری با دمای بالا مثلا در صنعت شیشه و فولاد به کار می رود.

برای مقایسه بین انواع ترمو کوپل رنج دمائی انواع ترمو کوپل و همچنین تلورانس دمائی ترمو کوپل کلاس یک را در جدول زیر ملاحظه فرمائید :

 

رنج دمائی انواع ترموکوپل

همچنین استاندارد تلورانس دمائی کلاس دو و برخی استاندارهای رایج رنگ بندی سیمهای انواع ترمو کوپل را در جدول ترمو کوپل زیر ملاحظه فرمائید :

 

تولرانس دمائی و رنگ سیم انواع ترموکوپ

 

در انتخاب ترموکوپلها موارد زیر بایستی مورد توجه قرار گیرد :

  1. رنج دمائی کارکرد ترموکوپل
  2. تیپ ترمو کوپل
  3. طول ترمو کوپل
  4. جنس غلاف ترموکوپل
  5. امکان داشتن خروجی ۴ تا ۲۰ میلی آمپر برای ترمو کوپل
  6. دقیق بودن ترموکوپل و کلاس دقت آن
  7. نوع سرامیک به کار برده شده در ترمو کوپل

فروش پایان یک معامله نیست بلکه آغاز یک تعهد است

قابل توجه مسئول تدارکات شرکت ها(کلیک کنید)

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت های رقابتی و یا خرید محصول

با واحد فروش شرکت تماس حاصل نمایید        ۳۳۹۹۶۰۴۲-۰۲۱

ویدیو کوتاه از ساخت ترموکوپل در کارگاه شرکت الکترومحمد: